Witamy na naszej stronie internetowej!

Podstawowy zestaw narzędzi ogrodowych

Posiadając przydomowy ogródek, warto zaopatrzyć się w zestaw podstawowych narzędzi, które pomogą nam w utrzymaniu naszej działki w należytym porządku oraz ładnej estetyce. W co się wyposażyć? Spójrz na naszą listę najprzydatniejszych akcesoriów ogrodowych!

Grabie

To obowiązkowy przedmiot w każdym ogrodzie. Nie obejdzie się bez tak zwanych elastycznych, czyli inaczej wachlarzowych, które sprawdzają się doskonale przy sprzątaniu – grabieniu liści, lekkich odpadów oraz skoszonej trawy. Są one zazwyczaj wykonane z materiałów sztucznych, dlatego są odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym między innymi niekorzystny wpływ warunków pogodowych bądź substancje chemiczne. Ich optymalna szerokość powinna mieścić się w granicach od 25 do 50 cm. Wartym uwagi modelem grabi są takie z opcją regulacji szerokości w zależności od potrzeby. Do prac w ogródku przydatne okazują się także grabie o ostrych zębach. Można nimi wykopywać kłącza, gałęzie czy pędy. Są dobre do usuwania korzeni i patyków. Najlepsza szerokość grzebienia takiego narzędzia to przeciętnie od 18 do 40 cm.

Szpadel

Jest potrzeby do tego, aby przekopać porządnie grządki oraz wykopywać dołki. Sprawnie przeniesiemy na nim również ziemię. By jednak używać go sprawnie, musimy wybrać model wygodny, a więc dobrze by był wykonany z solidnego materiału, chociażby wytrzymałej blachy. Szpadel nie może się deformować i ulegać odkształceniom. Ponadto musi mieć poręczny uchwyt, za który będzie można go wygodnie trzymać. Niektóre nowoczesne szpadle mają specjalne amortyzatory, jakie służą redukcji odbić przy uderzaniu szpadlem w twarde powierzchnie, powiedzmy w kamienie czy betonowe konstrukcje.

Widły

Bez nich nie przekopiemy należycie gleby. By jednak spełniły właściwie swoja funkcje muszą być szeroko zębne. Są przydatnym narzędziem także do rozluźniania twardego podłoża oraz odchwaszczania. Dzięki dobrej jakości akcesoriom tego rodzaju, nie tylko prace przebiegają w odpowiednim tempie i komfortowo, ale również gleba jest stosownie napowietrzona. Widłami o szerokim grzebieniu przerzucimy kompost oraz resztki skoszonej trawy. Pozbędziemy się nimi także chwastów i liści.

Sekator

Wyróżnia się dwa podstawowe typy sekatorów ogrodowych, które okazują się pożyteczne w każdym przydomowym ogródku. Pierwszym z nich jest narzędzie o przedłużonych rękojeściach. Fachowo określa się je mianem sekatora  kowadełkowego. Jest to urządzenie oburęczne, którym możemy ciąć twarde konary, mocniejsze pędy czy grubsze gałęzie. Drugi z sekatorów to natomiast nożycowy, który wystarczy przy obcinaniu zielonych kłączy.

Łopatka

Wąska – znana jako wycinak – idealnie nadaje się do odchwaszczania. Innym, również wartym zakupu modelem jest łopatka w formie motyczki czy pazurków. Niekiedy można dostać także jedno narzędzie będące połączeniem pazurków i motyczki w jednym sprzęcie. Takie akcesoria sprawdzają się przy grządkach. Ułatwiają sadzenie roślin oraz wzruszanie gleby.

Kosiarka

Jest ich na rynku cała masa. Różnią się typem, modelem, wymiarami, mechanizmem działania, a w końcu ceną i producentem. Przeciętny ogród ze stosunkowo niedużym trawnikiem wystarczy aby był koszony standardową kosiarką bębnową z napędem ręcznym. Przy nieco większych powierzchniach, to jest do około 500 metrów kwadratowych, lepiej wybrać elektryczną, a przy dużych działkach postawić na wariant spalinowy.

O ogrodzie - ogrod.na400.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.