Witamy na naszej stronie internetowej!

Pielęgnacja ogrodu wiosną

Doprowadzenie ogródka do porządku po zimie to konieczność każdego dobrego gospodarza, który traktuje swą działkę jako własną wizytówkę. By wykonać szereg niezbędnych prac, warto zacząć od skompletowania odpowiedniego sprzętu i narzędzi, jakie będą nam w tym celu potrzebne. Kiedy wszystko mamy już zgromadzone, możemy zabierać się za robotę. Co należy zrobić w pierwszej kolejności i o czym nie wolno zapomnieć?

Ogród po zimie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz stosownego oczyszczenia. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy, aby nasza przestrzeń przydomowa zazieleniła się na lato i porosła kwiatami. Zacznijmy od drzewek. Przytnijmy drzewka liściaste. Następnie usuńmy z nich uschnięte liście i wyłamane gałęzie. Tak uda nam się pobudzić młode pędy. Uatrakcyjnimy również estetykę korony. W marcu dobrze jest pozdejmować zabezpieczenia roślin, które zamontowaliśmy na krzewach na czas sezonu zimowego. Podobnie jak przy drzewkach, także i na krzewach konieczne jest powycinanie starych i zasuszonych pędów. Wszystkie kłącza uszkodzone także należy zlikwidować, ponieważ w ich miejsce będą mogły wyrosnąć młode. Im mniej zniszczonych gałązek, tym więcej światła dostanie się do korony, a w konsekwencji tego dojdzie do zagęszczenia krzewu.

Zaraz po tym, jak stopnieje śnieg zajmijmy się ogarnięciem trawnika. Wygramy go i posprzątajmy. Usuńmy z niego wszystkie patyki, śmieci i zeszłoroczną trawę. Pamiętajmy jednak, aby zrobić to dopiero wtedy, kiedy zrobi się już na tyle ciepło, że pewnym jest, iż nie wystąpią przymrozki. Wyczeszmy trawnik po to, aby pobudzić do rośnięcia młode źdźbła. Nie uszkadzajmy jednak powierzchni trawnika, grabiąc zbyt gwałtownie. Pamiętajmy, że grunt po solidnej zimie jest zmarznięty. Nie zapomnijmy przy wiosennych porządkach ogrodowych o uporządkowaniu rabatek. Najlepiej zająć się tym w końcówce marca. Wtedy odsłonięcie roślin będzie bezpieczne, ponieważ wiemy, że mrozu już nie powrócą. Wypielęgnujmy rabatki tak, aby wyciąć przekwitłe kwiatostany, jakie pozostały po zimie, wyrzućmy byliny z zaschniętych liści oraz wykorzystajmy  igły drzew i liście na kompost.

O ogrodzie - ogrod.na400.pl © 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.